مقاله

بهترین روغن موتور برای نیسان وانت چیست؟

خودرو نیسان وانت نسل سوم نیسان جونیور که در ایران با نام های زامیاد، نیسان آبی و سایپا آبی شناخته می شود خودرویی است که برای بار اول در سال ۱۳۴۹ توسط شرکت زامیاد در ایران تولید شد. اما چندین سال بعد با عنوان سایپا ۲۴ تولید و عرضه گشت اما دوباره این روال بازگشت و در سال ۷۷ با نام زامیاد ۲۴ تولید شد اما در انتها از سال ۸۸ به بعد مدلهای جدید این خودرو به بازار عرضه شد.

نیسان وانت دارای مدل های کاربراتوری ( مدل قدیمی تر)، وانت نیسان انژکتور، وانت نیسان دوگانه سوز و وانت نیسان دیزل گازوئیل با مصرف سوخت گازوئیل می باشد. به دلیل پرفروش بودن این خودرو در کشورمان، لوازم یدکی نیسان وانت نیز به راحتی در دسترس افراد قرار دارد.

در انواع مختلف خودروی وانت نیسان از دو مدل موتور انژکتوری و دیزلی استفاده می‌شود (برای وانت نیسان کاربراتوری هم مشابه انژکتوری عمل کنید). بنابراین شما باید با توجه به نوع موتور خودروی خود، روغن موتور مناسب آن را خریداری کنید. هر یک از این خودروها روغن و فیلترهای مخصوص به خود را نیاز دارد تا بهترین عملکرد را داشته باشد. در ادامه به معرفی روغن موتور مناسب هر یک از این مدل ها می پردازیم.

نیسان-وانت

نقش روغن موتور در خودرو چیست؟

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که ” چرا خرید روغن موتور انقدر اهمیت دارد؟ ” بهتر است این را بدانید که روغن موتور وظایف مهمی را در خودرو بر عهده دارد. مهمترین این وظایف موارد زیر می باشد :

کاهش اصطکاک بین قطعات

موتور از قطعات متحرک ساخته شده است و مسلما بین آنها اصطکاک وجود دارد. هرجا که اصطکاک هست، گرما هم هست. روغن موتور، اصطکاک بین قطعات فلزی را از بین می‌برد تا گرمای ناشی از آن، موتور را داغ نکند.

کاهش گرمای موتور

موتور با تولید انفجارهای کنترل‌شده یا احتراق درون سیلندرها کار می‌کند. حال اگر گرمای ناشی از اصطکاک به این انفجارهای کنترل‌شده اضافه شود، موتور خودرو مشکل پیدا می‌کند. روغن موتور مانند عایق از رسیدن گرما به این چرخه جلوگیری می‌کند.

جذب گرد و خاک و ناخالصی

در فرایند احتراق محصولات ناخواسته‌ای مانند اسیدها و اکسید سیلیکون تولید می‌شوند که اگر وارد سایر قسمت‌های موتور شوند، به آن آسیب وارد می‌کنند. روغن موتور مانند یک آهنربا این مواد را جذب می‌کند و به‌حالت تعلیق درمی‌آورد. همچنین یک روغن موتور خوب باید ذرات اضافی و گرد و خاک را به خود جذب کند.

کاهش رنگ زدگی فلزات

در فرایند احتراق، سوخت باید با هوا که حاوی اکسیژن است مخلوط شود. اکسیژن باعث خوردگی و زنگ‌زدن فلزات می‌شود. درست است که نمی‌توانیم جلوی رسیدن هوا به موتور را بگیریم، اما با استفاده از روغن موتور می‌توانیم اثرات اکسیدکنندگی آن را به حداقل برسانیم.

نقش-روغن-موتور-در-خودرو

بهترین روغن موتور برای نیسان دیزل

بهترین روغن موتور نیسان وانت دیزل که با نیسان زامیاد Z28 ND شناخته می شود، باید دارای مشخصات زیر باشد.

حجم روغن موتور نیسان دیزل

حجم روغن موتور نیسان دیزل بدون تعویض فیلتر روغن برابر با 5.1 لیتر و با تعویض فیلتر، 5.6 لیتر می باشد. این نکته را به یاد داشته باشید که همزمان با تعویض روغن نیسان وانت، فیلتر روغن هم تعویض شود.

بهترین روغن موتور برای نیسان دوگانه سوز

روغن موتور نیسان انژکتوری و همچنین روغن موتور نیسان دوگانه سوز که به ترتیب با نام های نیسان زامیاد Z24 NI و Z24 NIB شناخته می شوند، با توجه به دفترچه راهنمای این خودرو طبق مشخصات زیر می باشد.

حجم روغن موتور نیسان دوگانه سوز

حجم روغن موتور نیسان دو گانه سوز و انژکتوری بدون تعویض فیلتر روغن برابر با 4.2 لیتر و با تعویض فیلتر، برابر 4.5 لیتر می باشد.

نکته : برای روغن موتور نیسان وانت کاربراتوری نیز می توانید طبق جدول بالا استفاده نمایید.

حجم-روغن-موتور-نیسان

فیلتر روغن نیسان وانت

هرکدام از مدل ها و تیپ های مختلف وانت نیسان، فیلتر روغن یا فیلتر هوای مخصوص به خود را دارد.
فیلترهوا در تمام تیپ ها متفاوت است. فیلتر هوای نیسان کاربراتور یک حلقه ی دایره ای با قطر حدود ۲۵ سانتیمتر است. فیلتر هوای نیسان انژکتور و نیسان دوگانه سوز یک استوانه ای تقریباً با ارتفاع ۲۰ سانتی محکم با یک توری فلزی به دور آن می باشد و فیلتر هوای نیسان دیزلی استوانه‌ای با قد کوتاه تر، اما قطر بیشتر و آن هم با یک توری فلزی به دور آن می باشد.

فیلتر روغن خودرو نیسان گازوئیلی نوع خاص خود را دارد که کاملا متفاوت است ولی فیلتر روغن نیسان های معمولی همگی یکسان هستند و در دو نوع پایه کوتاه و بلند در بازار معرفی می گردد.همچنین صافی بنزین خودروهای بنزین سوز نیسان به غیر از نیسان کاربراتوری در این دسته موجود می باشد.

فیلتر-روغن-نیسان-وانت

قیمت روغن موتور نیسان وانت

روغن موتور نیسان دیزل با انژکتوری متفاوت است. بنابراین با توجه به نوع خودروی خود و با استفاده از محصولات ، روغن مناسب خودروی خود را انتخاب کنید. برای آگاهی از قیمت انواع روغن موتور نیسان وانت، می توانید با کارشناسان یدکی کالا در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.